Σύμφωνα με το ελληνικό δίκαιο όλοι είμαστε αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
Αν δεν εφαρμόζεται αυτή η βασική αρχή δικαίου από την κρατική μηχανή, τότε να προβούμε σε ενέργειες ώστε να εφαρμόζεται.

"Φιλήσυχος" πολίτης σημαίνει τι;
Αν θέλουμε να ανατρέψουμε κάποια κακώς κείμενα υπάρχουν δυο τρόποι. Δια της νόμιμης οδού* και με επανάσταση.
Επαναστάσεις με εκπομπές τύπου Λαζόπουλου ή με κουκουλοφόρους ή με μεμονωμένα τυφλά τρομοκρατικά χτυπήματα κατά δικαίων και αδίκων δε νομίζω ότι γίνεται.
Οι "επαναστάτες" σ' αυτή την περίπτωση γίνονται αυτό που καταδικάζουν στη λειτουργία του κράτους, αστυνομικοί και δικαστές και μάλιστα προκατειλημμένοι, ό,τι δηλαδή απεχθάνονται και για το οποίο υποτίθεται ότι επαναστατούν.

*Τι σημαίνει "νόμιμη οδός";
Σημαίνει παραστάσεις, πορείες (σεβόμενοι όμως και τους συμπολίτες μας - όχι 50 άτομα να κλείνουν ένα δρόμο και να δημιουργούν κυκλοφδοριακό χάος), απεργίες, απεργίες πείνας, ακτιβιστικές ενέργειες, οργάνωση των πολιτών, ενημέρωση και ευαισθητοποίησή τους.
Ενέργειες που ίσως κινούνται στα όρια της παρανομίας ή ακόμα και είναι παράνομες όπως πχ η δημοσίευση των ευρωκωδίκων (νόμων) σε pdf προς ελεύθερη και ΔΩΡΕΑΝ χρήση του καθενός.
Όχι όμως βανδαλισμοί, εμπρησμοί, καταστροφές και λεηλασίες που υποτίθεται ότι πλήττουν το "σύστημα" ενώ στην πραγματικότητα το ενδυναμώνουν και του δίνουν πάτημα για επιβολή περισσότερων περιορισμών και κατάργηση ελευθεριών. Δείτε τι έγινε στις ΗΠΑ με τον "Πατριωτικό νόμο". Εδώ με την απαγόρευση της κουκούλας.

Όμως δε θεωρώ περιορισμό της ελευθερίας μου την σύνδεση τηλεφωνικού αριθμού - φυσικού προσώπου.

Τέλος, οι επαναστάσεις δε νομίζω ότι μπορούν να γίνουν όταν δεν έχεις την συντριπτική πλειοψηφία. Και αυτό δε θεωρώ ότι συμβαίνει σε μια χώρα όπου τουλάχιστον το 75% ψηφίζει τα δύο μεγάλα κόμματα εξουσίας. Κίνηση που θεωρώ ότι σημαίνει την υπερψήφιση του υφιστάμενου συστήματος.